Izpadanje las pri ženskah
Izpadanje las pri moških je tema mnogih pogovorov in člankov. Izpadanje las pri ženskah je prav tako pogost problem, ki si zasluži pozornost. Gre za stanje, ki se lahko pojavi kadarkoli in zaradi različnih vzrokov – od enostavnih in občasnih do zelo kompleksnih in zapletenih. Pojavi se v določenih obdobjih in fazah, ko je izpadanje las tudi pri ženskah lahko problematično. Med najpogostejše vzroke in dejavnike, ki vplivajo na izpadanje las spadajo:
- različna stanja povezana s hormonskim stanjem organizma (nosečnost, menopavza, androgena alopecija, motnje hormonov ščitnice, ipd.),
- fizični stres,
- čustveni stres,
- anemija,
- pomanjkanje določenih vitaminov,
- neuravnotežena prehrana,
- jemanje določenih zdravil,
- sezonsko izpadanje las,
- sindrom policističnih jajčnikov.
Izpadanje las je stanje, ko se lasje tanjšajo in izpadajo hitreje kot je to normalno. S tem vodijo v delno ali popolno izgubo las. Zdravstveno ime za to stanje je alopecija, izpadanje las pa poznamo tudi pod drugimi imeni kot so delna plešavost ali redčenje las. Lasje, ki so na otip in izgled krhki, tanki in hitro izpadajo so po navadi prvi znak za to, da svojemu lasišču posvetimo dodatno pozornost.
Slika 1: Ženska oblika redčenja las se običajno pojavi na sredini lasišča ali pa enakomerno po celotni glavi kot pri moških.
Spodaj bomo opisali par pogostejših vzrokov in dejavnikov, ki lahko vplivajo na izpadanje las pri ženskah. Pregledali bomo tudi nekatere mite in ponudili par rešitev, ki lahko izpadanje las omilijo ali celo zaustavijo.
1. Veliki dejavnik izpadanja las – dednost (androgena alopecija)
Gre za genetsko stanje oziroma nagnjenost k redčenje in izpadanju las. Poznamo moški vzorec plešavosti in ženski vzorec plešavosti. Vidna je razširitev lasne linije in tanjšanje las po celotnem lasišču.
2. Veliki dejavnik izpadanja las – hormoni
Hormonsko neravnovesje imajo velik vpliv, še posebej pri ženskah. Pogosto je preveč androgena (moški hormon), ki pozroča izpadanje las.
3. Veliki dejavnik izpadanja las – poporodno stanje in menopavza
Fiziološki dejavniki po porodu so lahko zelo nevarni, še posebej če jih spremlja kateri od prej omenjenih dejavnikov za izpadanje las. Po navadi se težave pojavijo 4-6 mesecev po porodu.
4. Veliki dejavnik izpadanja las – zdravstvena stanja povezana z redčenjem las
Težave s ščitnico (tiroidne motnje), dolgotrajna bolezen, post-kirurška travma so nekateri izmed pogostejših stanj, ki so lahko povezani z izpadanjem in redčenjem las.
5. Veliki dejavnik izpadanja las – stres
Dandanes je to eden izmed najbolj pogostih vplivov na izpadanje in redčenje las. Naj bo fizičen, mentalen ali čustven stres, vsak ima direkten vpliv na zdravje lasnih mešičkov.
6. Veliki dejavnik izpadanja las – ekstremno hujšanje
Hujšanje na prehiter in nezdrav način, ki vodi v (pre)hitro izgubo telesne teže, pomanjkanje beljakovin v prehrani ali deficit v vitaminih B, D ali železu lahko negativno vpliva na zdravje lasišča. Če so ti primanjkljaji dolgotrajni lahko vodijo v zmanjšano število las.
Miti in napačne predstave o izgubi las pri ženskah
Šampon: Vsakodnevno umivanje in šamponiranje las ne povzroča izpadanje las. Ni pomembno kako pogosto je lasišče umito, bolj pomembno in priporočljivo je, da uporabljate blag šampon.
Česanje mokrih las: Veliko žensk ima občutek, da česanje mokrih las oslabi korenine las. Temu ni tako, izpadanje se zgodi le v primeru prekomernega krtačenja ali agresivnega sušenja z brisačo. Česanje naj bo zelo nežno. Izbira prave krtače in ščetin je osnova za kakovostno nego vaših las.
Striženje: Včasih si ženske obrijejo lasišče, da bi bila rast las boljša. Striženje ali britje nima vpliva na lasni mešiček, saj je le ta pod kožo.
Nanašanje olja: Nanos samega olja za lase nima vpliva na redčenje las. Skupaj z masažo in vtiranjem v lase pa ima pozitivne učinke in efekte proti izpadanju las.
Prepogosto barvanje, feniranje in uporaba preparatov pa lahko poškodujejo lasne mešiščke in negativno vplivajo na zdravje las.
Kaj lahko storite v boju proti izpadanju?
- Rešitev – nanašanje olja je dobro za vaše lasišče
Vsakodnevna nežna masaža vašega lasišča vam bo pomagala spodbuditi prekrvavitev lasišča in s tem rast las. Bodite nežni, uporabite nežno krtačo z naravnimi ščetinami. Najboljša olja za masažo lasišča so jojobino, sivkino, kokosovo ali mandljevo. Naše vsebuje tri izmed teh štirih in še olivno, ricinusovo ter vitamin E.
- Rešitev – pravilno nanašanje šampona in balzama
Pri nanašanju šampona ga pogosto ne nanesemo povsod in enakomerno. Pravilen nanos je, da na nanesemo za prst olja in ga enakomerno razporedimo po celotnem lasišču. Cilj naj bo vtirati šampon v korenino in ga nato masirati navzdol. Pri balzamih pa dobite pozorni, da izberete nekaj kar ustreza vašemu lasišču. Posvetujte se s svojim frizerjem. Za dodatno nego zavite lase v vročo brisačo. Slab šampon lahko povzroči veliko težav, ne samo na laseh, ampak tudi na koži, iz katere rastejo lasje, pa tudi na lasišču. Vedno je pametneje (in ceneje), da se dobro poučimo in posvetujemo s strokovnjakom, preden izberemo ustrezen šampon in balzam za svoje lase.
- Rešitev – vitaminska prehrana
Prehrana, ki vsebuje precej sadja in zelenjave (listnane) pomaga pri zajezitvi izpadanja las. Špinača, piskavica in kosmulja so lasem prijazna živila in so gotovo primerna za vsakodnevno uživanje.
- Rešitev – jajce
Zmešajte 2 jajci z dvema žlicama vode. Nanesite na mokre lase in pustite za 10 do 15 minut. Izperite z mlačno vodo.
- Rešitev – amla
Naredite pasto iz amle ali pa zmešajte amlin prah z vodo. Nanesite na lase za izboljšanje barve in teksture. Amla prav tako vpliva blagodejno in ohlajajoče na vašo glavo in vaš sprosti celoten sistem.
- Rešitev – voda in sproščanje
Pijte dovolj. Na dan bi morali spiti med 1,5 do 2 l vode ali še več. Zmanjšajte stres, če je le mogoče. Povezava med izpadanjem las in stresom je znanstveno dokazana – s sproščanjem in nežno masažo je izpadanje mogoče preprečiti ali vsaj omiliti.
Zaključek
Veliko izdelkov obljublja uspešen boj proti izpadanju las, izdelek, ki bi v trenutku ustavil izpadanje, pa žal še ne obstaja. Poskrbite za uravnotežen življenjski stil, zavestno se sproščajte in izogibajte stresu – z malo sreče bodo vaši lasje začeli ponovno zdravo rasti.
V vsakem trenutku je približno 10 % naših las v fazi rasti (katagena faza). To je faza, v kateri lasje odpadejo in je del fiziološkega cikla. Vsakodnevno izpadanje majhne količine las (do približno 100 las na dan) je popolnoma normalno stanje in naj vas ne skrbi. Medtem ko intenzivno izpadanje las, ki traja več tednov pa je že lahko znak za alarm.
Težko je nuditi splošne nasvete glede na raznolikost vzrokov izpadanja las, saj ni vsak pristop vsakomur v pomoč. Obstajajo primeri, ko ne moremo storiti veliko, pa vendar obstajajo tudi drugi primeri, ko lahko poskrbimo za drastično razliko že s svojim vedenjem. Na splošno velja, da lahko uravnotežena prehrana, kakovostno obvladovanje stresa in prilagojena nega las še kako prispevajo k dobremu zdravju las.
Mehanske poškodbe lahko povzročijo izpadanje las in/ali plešaste predele. Vnovična rast je odvisna od stopnje poškodbe lasnega mešička. Že (pre)pogosto nategovanje las lahko papilo tako poškoduje, da nastane pleša. Tipični primeri za to so podaljševanje las s keratinskimi čepki, pretirano zategnjen čop, pretesni lasni vložki in pretirano nategovanje las pri prepogostem feniranju.
Pri takšnih poškodbah lasje ponovno zrastejo, če je lasišče pravilno negovano bodo tudi vaši razredčeni predeli lasišča veliko hitreje in bolj gosto poraščeni. Najpogostejša bolezen je nedvomno prekomerno izpadanje las. Vzroke za izpadanje skušamo odkriti z natančnim pogovorom, kliničnim pregledom, osnovnim laboratorijskim pregledom krvi in včasih tudi z dodatnimi preiskavami samih las (mikroskopski pregled in trihogram – ocena deleža las v različnih delih lasnega ciklusa).
Simptomatično izpadanje las (telogeni efluvij) je pogostejše pri ženskah srednjih let in se pojavi iznenada, dva do tri mesece po sprožilnem dejavniku – največkrat so to hormonske motnje (npr. po nosečnosti), prehrana (anoreksija, podhranjenost), zdravila (nekateri antibiotiki, kemoterapija) in infekcije (npr. tuberkuloza, sifilis). Izpad las ni trajen in lasje se navadno po nekaj mesecih obnovijo. Uspeh zdravljenja je predvsem odvisen od tega, ali smo ugotovili in odpravili vzročni dejavnik.
Nega z DidiCares oljem bo vaše lasne mešičke ponovno obudila in nahranila lasni koren, da bodo lasje zrasli močnejši, bolj gosti in tudi sama rast bo hitrejša. Vzemite si čas zase in si privoščite svoj ritual za lepše, predvsem pa močnejše in bolj zdrave lase.
Za maksimalno nego in popolno zaščito v boju proti izpadanju las pa priporočamo Paket DidiCares, ki vsebuje olje, krtačo in kapo za popolno nego. Temu pa lahko dodate še naravni šampon z aktivnim ogljem.
Vir:
Plešavost oziroma izpadanje las pri moških
Izguba las oziroma plešavost ali alopecija, se nanaša na delno izgubo las na glavi ali telesu. Izpadanje las je lahko različno resno in problematično. Lahko gre za majhno območje na glavi ali pa je prizadeto celotno telo. Izpadanje las lahko pri nekaterih ljudeh povzroči tudi psihološko stisko in slabo vpliva na samozavest in samopodobo.
Pri izpadanju las pri moških pogosto opažamo, da koža proseva na temenu, nekaterim pa lasje izpadajo nad čelom. Posledica izpadanja las je pleša. Z besedo pleša označujemo v vsakodnevnem pogovoru popolnoma golo površino glave s preostalim vencem las. V lasnih mešičkih so receptorji, ki iz tkivne tekočine sprejemajo moške hormone. Medtem, ko se poraščenost brade in prsi polno razvije, pa pri nastanku pleše lasni mešički v lasišču odmirajo. Posamezen las vedno izpada v mejah narave menjave las kot betičasti las, vendar pa se lasni mešiček ob koncu te prehodne stopnje ne povrne več v prvotno velikost zato je novi las tanjši. Stopnja naslednje rasti je krajša, tako da las ne doseže več prejšnje dolžine. Končno zraste le še fin, tanek las oziroma puh. Če ne poskrbimo za pravočasno regeneracijo lasišča in mešičke ojačamo ob koncu tega procesa lasni mešiček odmre.
Vzroki za nastanek plešavosti
Moška plešavost oziroma androgena alopecija in simptomatski izpad las (telogeni efluvij) sta pogosta pojava. Moška plešavost prizadene več kot 50 odstotkov moških po 50. letu starosti.
Prvi simptomi so:
- tanjšanje las,
- krajšanje las,
- izguba pigmenta
Prvi znaki se lahko pojavijo že okrog 20. leta, plešavost pa se z leti le še stopnjuje. Pri ženskah se redčenje las pojavi nekoliko kasneje. Pojav pa je viden pri skoraj celotni populaciji do 60. leta starosti. S pravočasnim zdravljenjem lahko to napredovanje bistveno upočasnimo. Pretirano izpadanje las ali plešavost smo lahko podedovali ali pa sta jo povzročila bolezen ali zdravilo. Tako kot vse ostalo v našem organizmu se tudi lasje obnavljajo, dnevno pa nam izpade od 70 do 120 las. Spomladi in jeseni je izpadanje las večje ko v drugih letnih časih.
Vzrokov za nastanek t.i. moškega vzorca plešavosti je več. Eden izmed njih je znanstveno dokazano tudi genetski in sicer gre za povezanost z moškimi hormoni androgeni, ki regulirajo rast las. Najpogostejši vzrok za plešavost pri moških je čezmerna občutljivost na učinke testosterona. V takšnem primeru se razvije t. i. moški vzorec plešavosti. Motnja je dedna, začne pa se z redčenjem in s pojavom puhastih las na sencih in temenu. Meja lasišča se na čelu začne postopoma pomikati nazaj, tovrstne plešavosti pa pri moških ne obravnavamo kot bolezen.
Druge vrste izpadanja las in njihovi vzroki
Do izgube las lahko pride tudi zaradi tesnega spenjanja ali pletenja las v kite, pri kompulzivnem bolezenskem puljenju las – trihotilomaniji, če je lasišče prizadeto zaradi opeklin ali glivic, pa je izguba las lahko trajna. Številne ženske opažajo izpadanje las v menopavzi, hkrati pa se lasje tudi tanjšajo. Redkejši in tanjši lasje so pri starostnikih običajen pojav. Prav tako je pogosto izpadanje las med nosečnostjo, ali po njej. Lase lahko izgubimo tudi po nenadni bolezni, večjih telesnih in čustvenih obremenitvah in pri podhranjenosti.
Kako se plešavost kaže in kdaj se pojavi?
Moškim že zelo zgodaj lahko začne nastajati pleša. Kaže se kot tanjšanje las na vrhu glave in kot umikanje sprednje lasne črte, hkrati pa jo lahko spremlja tudi čezmerno mastenje lasišča. V žargonu temu rečemo tudi visoko čelo. Pojavljati se začne med 25. in 30. letom in je povsem običajen pojav. Če se začne prezgodaj, pa to že pojmujemo kot blago obliko plešavosti. Vendar se slej ko prej začne dogajati pri vsakem človeku. Pri nekaterih bolj globoko, pri drugih manj izrazito in tega niti ne opazijo. Moška plešavost se razvije pri vsakem drugem moškem do 50. leta starosti.
Androgena alopecija – moški in ženske
Androgena alopecija običajno poteka pri moškem po enem vzorcu, pri ženski pa po drugem. Zanimivo je, da lahko vzorec, ki je sicer značilen za moške, najdemo tudi pri ženski in obratno.
- Po moškem vzorcu se sprednja lasna črta pomika nazaj, plešavost se poglablja tudi na sencih, nastaja ‘visoko čelo’. Pleša se torej začne na sprednjem delu glave, hkrati se redči lasišče na vrhu glave, kjer se lasje tudi tanjšajo. Potem pa se ti dve področji stakneta in na koncu, v zadnji stopnji, ostane le še kratek venec las nad uhlji in na zatilju, kjer pleša nikoli ne nastane.
- Po ženskem vzorcu pa se lasišče na vrhu glave redči, vendar lasje nikoli v celoti ne izpadejo, čeprav se lasišče lahko zelo močno razredči. Tudi prednja lasna črta se ne umika nazaj.
Hrana in hormoni v povezavi z izpadanjem las
Na nastanek plešavosti vpliva več različnih dejavnikov, mednje sodi tako dedna predispozicija kot tudi dejavniki okolja. Obstaja tudi več teorij o tem, na kakšen način naj bi plešavost dedovali. Številni znanstveniki so preučevali rodovnike družin, v katerih se plešavost pojavlja, vendar so različne raziskovalne skupine prišle do različnih, celo nasprotujočih si zaključkov. Iz tega lahko sklepamo, da morajo poleg dednosti na pojav plešavosti vendarle vplivati tudi dejavniki okolja, ali da je za nastanek moške plešavosti udeleženih več genov. Veliko pozornosti v zadnjem času namenjajo hrani, predvsem hormonom, ki jo lahko vsebuje, denimo pri umetno vzrejenih piščancih ali s hormonskimi nadomestki krmljene živali… Način življenja gotovo igra neko vlogo!
Kako lahko izpadanje preprečimo oziroma upočasnimo?
Če lahko vzrok za izgubo las odstranimo oziroma zdravimo, lasje običajno ponovno zrasejo. DidiCares olje nam pomaga, da lasne mešičke nahranimo in pri tem omilimo ali celo ustavimo izpadanje las. Vmasiramo ga dvakrat tedensko in ga pustimo čez noč. Prve znake močnega izpadanja omilimo že po prvih treh tednih redne uporabe. Olje je iz 100% naravnih sestavin kot so: ricinusovo olje, olivno olje, kokosovo olje, jojoba olje, mandljevo olje in čisti E vitamin. Na lasišče vpliva zelo blagodejno in mu povrne prožnost. Zapomnite si, da je pri negi las skrivnost v lasišču. Če je lasišče zdravo, je tudi las zdrav. Zdrav las zraste iz močnega, zdravega in lepega lasišča.
V vsakem primeru imejte v mislih:
Ravnajte s svojim telesom kot s svetim templjom in v zameno boste dobili lepoto bogov.
Viri:
Prhljaj – kako se znebiti prhljaja
Zelo pogosta bolezen lasišča je tudi prhljaj. Prhljaj je nevnetna težava, pri kateri je izraženo prekomerno luščenje kože in lasišča. Luščenje se lahko pojavlja po vsem lasišču ali v omejenih žariščih. Pojavlja se pri mladih ljudeh po puberteti (adolescenca) in izzveni po 50. letu starosti, pogostejši je pri moških. V blagi obliki ne gre za bolezen, temveč za fiziološki pojav. Na lasišču nastanejo bele drobne luske, ki niso le estetska težava, ampak tudi odlično gojišče za bakterije in glivice. Stanje pa se lahko poslabša s praskanjem, saj v ranicah prihaja do vnetij, kar lahko sproži še seboroični dermatitis.
Bele pike so pogosto bolj opazne na temnejših laseh in če padejo iz las na ramena oziroma oblačila. Lasišče je pogosto tudi suho in srbeče. Razlog za nastanek prhljaja ni v slabi lasni higieni, lahko pa je bolj opazen, če lasje niso redno umiti in krtačeni (česani). Stres in hladno vreme lahko stanje še poslabšata. Natančen vzrok za nastanek prhljaj ni znan, nekaj dejavnikov pa poveča tveganje za pojav. O dejavnikih bomo pisali spodaj, kot tudi o možnih rešitvah za ta nadležen problem.
Dejstva o prhljaju
Nekaj hitrih dejstev o prhljaju:
- Prhljaj je pogost pojav, ki je nas spravlja v zadrego in je lahko zahteven za odpravo.
- Ni povezan s higieno, a redno umivanje in česanje lahko pomaga pri odstranjevanju delčkov kože.
- Dejavniki tveganja so določena kožna ali bolezenska stanja in uporaba neprimernih produktov za vaše lase.
- Obstaja veliko različnih tretmajev in preparatov za odpravo, v zelo resnih primerih pa je nujna medicinska pomoč.
Vzroki za nastanek prhljaja
Simptomi | Možni vzroki |
luskaste, srbeče in rdeče lise na koži na lasišču, obrazu in drugih delih telesa | Seboroični dermatitis |
rdeč ali srebrn izpuščaj na lasišču, včasih z neenakomernim izpadanjem las | Tinea capitis (glivična okužba) |
suha, rdeča, luskava in zelo srbeča koža na predelih telesa | Atopijski dermatitis |
rdeča, vneta (razdražena) koža; mehurji in razpokana koža – reakcija na izdelke, kot so barva za lase, razpršila, geli ali pene | Kontaktni dermatitis |
rdeče, luskaste, skorjaste in boleče lise kože, prekrite s srebrno lusko | Psoriasis |
mastne, rumenkaste skorjice na otrokovem lasišču, obrvi in predelu plenic | Cradle cap |
Zaenkrat ni povsem razjasnjeno ali je prisotnost glivice imenovane Pityrosporum ovale, primarni vzrok za nastanek težav ali pa morda predstavlja le enega izmed dejavnikov nastajanja prhljaja. Za njegov nastanek so pomembni moški spolni hormoni, žleze lojnice v lasišču, starost in spol, posebno mesto pa ima vloga že omenjene glivice Pityrosporon ovale, ki je v lasišču sicer normalno prisotna. Pri večini prizadetih je število teh glivic močno povečano in zmanjšanje njihovega števila pomeni tudi manj prhljaja. Zato je veliko šamponov za zdravljenje težav s prhljajem osredotočenih prav na uničenje teh glivic. Poleg tega problem dodatno poslabšajo hormonske spremembe, spremembe v načinu prehranjevanja, bolezni, stres, upad imunske odpornost, ipd.
Dejavniki tveganja za nastanek prhljaja
Skoraj vsakdo ima lahko prhljaj, nekateri dejavniki pa nas lahko postavijo pod večje tveganje:
- Starost: Običajno se začne v mladostniški dobi in traja do srednjih let. Za nekatere pa je to problem skozi celo življenje.
- Spol: Več moških ima prhljaj, zato znanstveniki to povezujejo z moškimi hormoni.
- Določene bolezni: Parkinsonova bolezen in ostale bolezni, ki vplivajo na živčni sistem lahko povečajo tveganje za nastanek. Tako kot tudi virus HIV ali oslabljen imunski sistem.
Odprava prhljaja
Tretmaji so pogosto usmerjeni v upočasnitev nastajanja novih kožnih celic ali kot proti reakcija na delovanje glivic, ki so lahko povzročitelj prhljaja. Strategije je odvisna od starosti in resnosti stanja. Nekatere spremembe v načinu življenja pa lahko pomagajo, in sicer:
- Stres: stres lahko povzroči nastanek prhljaja, zmanjšanje stresa lahko pozitivno vpliva na izboljšanje stanja.
- Redno šamponiranje: če je lasišče mastno potem dnevno umivanje lahko pomaga.
- Sonce: sončna svetloba lahko blagodejno vpliva na lasišče.
- Olje čajevca (tea tree): sicer za to ne obstajajo dokazi pa kljub temu nekaterim pomagajo pripravki, ki vsebujejo čajno drevo. Hkrati pa lahko pri nekaterih povzročijo alergijo, zato postopajte previdno.
- Šamponi: šamponi in pripravki za lasišče lahko kontrolirajo seboroični dermatitis, vendar ga ne morejo pozdraviti. Pred uporabi šampona je priporočljivo, da posameznik iz lasišča odstrani vse luskaste ali skorjaste delce. S tem bo šampon bolj učinkovit.
Katere sestavine naj šampon vsebuje?
Večina produktov proti prhljaju vsebuje vsaj eno izmed naslednjih sestavin:
- ketokonazol (ketoconazole): učinkovito sredstvo, šamponi s to sestavino so primerni za vse starosti.
- selenijev sulfid (selenium sulfide): zmanjšuje nastanek olj, ki jih proizvajajo žleze v lasišču.
- cinkov pirition (zinc pyrithione): upočasnjuje nastanek gliv.
- premogov katran (coal tar): vsebuje naravne protiglivične sestavine. Barvani lasje se lahko dolgotrajno obarvajo. Katranska mila lahko naredijo lasišče bolj občutljivo na sončno svetlobo, zato se zunaj priporoča uporaba pokrivala. Premogov katran je lahko v prevelikih odmerkih tudi rakotvoren.
- salicilne kisline (salicylic acids): lasišču pomagajo pri odstranjevanju kožnih celic. Ne upočasnjujejo razmnoževanja kožnih celic. Številni »piling za lasišče« vsebujejo te kisline. Uporaba lahko včasih lasišče izsuši in poslabša kožo.
- Olje čajevca (tea tree oil): iz avstralskega čajevca (Melaleuca alternifolia), številni šamponi vsebujejo to sestavino. Že dolgo se uporablja kot protiglivično sredstvo, antibiotik in antiseptik. Nekateri ljudje so nanj alergični.
Zaključek
Najboljša strategija je, da izberete šampon, ki vsebuje eno od teh sestavin in lase šamponirate vsak dan, dokler prhljaj ni pod nadzorom. Po odpravi se lahko uporabljajo manj pogosto. Pomaga lahko tudi menjavanje šampona proti prhljaju z običajnim šamponom. Določen šampon po določenem času morda ne bo več tako učinkovit. V tem primeru je včasih smiselno uporabljati šampon s katero drugo sestavino. Nekatere šampone je treba na lasišču pustiti približno 5 minut, saj prehitro izpiranje sestavini ne da dovolj časa, da deluje. Spet druge pa je potrebno takoj sprati.
Nadležni prhljaj skušamo predvsem omiliti s pravilno nego (šamponi z žveplom, selenom ali cinkovim piritionom), uporabljamo tudi šampone, ki delujejo protiglivično (vsebujejo antimikotike) in protivnetno. Za popolno odpravo prhljaja in preprečitev ponovnega nastajanja na naraven in blagodejen način priporočamo redno uporabo naravnega DidiCares šampona z aktivnim ogljem v kombinaciji DidiCares oljem za regeracijo lasišča in las. V primeru olja je dobro, če nas obiščete in svetovali vam bodo, kaj bi bilo najbolje storiti z vašimi lasmi in lasiščem.
Viri: