Plešavost oziroma izpadanje las pri moških

Izguba las oziroma plešavost ali alopecija, se nanaša na delno izgubo las na glavi ali telesu. Izpadanje las je lahko različno resno in problematično. Lahko gre za majhno območje na glavi ali pa je prizadeto celotno telo. Izpadanje las lahko pri nekaterih ljudeh povzroči tudi psihološko stisko in slabo vpliva na samozavest in samopodobo. 

Pri izpadanju las pri moških pogosto opažamo, da koža proseva na temenu, nekaterim pa lasje izpadajo nad čelom. Posledica izpadanja las je pleša. Z besedo pleša označujemo v vsakodnevnem pogovoru popolnoma golo površino glave s preostalim vencem las. V lasnih mešičkih so receptorji, ki iz tkivne tekočine sprejemajo moške hormone. Medtem, ko se poraščenost brade in prsi polno razvije, pa pri nastanku pleše lasni mešički v lasišču odmirajo. Posamezen las vedno izpada v mejah narave menjave las kot betičasti las, vendar pa se lasni mešiček ob koncu te prehodne stopnje ne povrne več v prvotno velikost zato je novi las tanjši. Stopnja naslednje rasti je krajša, tako da las ne doseže več prejšnje dolžine. Končno zraste le še fin, tanek las oziroma puh. Če ne poskrbimo za pravočasno regeneracijo lasišča in mešičke ojačamo ob koncu tega procesa lasni mešiček odmre.

Vzroki za nastanek plešavosti

Moška plešavost oziroma androgena alopecija in simptomatski izpad las (telogeni efluvij) sta pogosta pojava. Moška plešavost prizadene več kot 50 odstotkov moških po 50. letu starosti.

Prvi simptomi so:

  • tanjšanje las, 
  • krajšanje las,
  • izguba pigmenta

Prvi znaki se lahko pojavijo že okrog 20. leta, plešavost pa se z leti le še stopnjuje. Pri ženskah se redčenje las pojavi nekoliko kasneje. Pojav pa je viden pri skoraj celotni populaciji do 60. leta starosti. S pravočasnim zdravljenjem lahko to napredovanje bistveno upočasnimo. Pretirano izpadanje las ali plešavost smo lahko podedovali ali pa sta jo povzročila bolezen ali zdravilo. Tako kot vse ostalo v našem organizmu se tudi lasje obnavljajo, dnevno pa nam izpade od 70 do 120 las. Spomladi in jeseni je izpadanje las večje ko v drugih letnih časih.

Vzrokov za nastanek t.i. moškega vzorca plešavosti je več. Eden izmed njih je znanstveno dokazano tudi genetski in sicer gre za povezanost z moškimi hormoni androgeni, ki regulirajo rast las. Najpogostejši vzrok za plešavost pri moških je čezmerna občutljivost na učinke testosterona. V takšnem primeru se razvije t. i. moški vzorec plešavosti. Motnja je dedna, začne pa se z redčenjem in s pojavom puhastih las na sencih in temenu. Meja lasišča se na čelu začne postopoma pomikati nazaj, tovrstne plešavosti pa pri moških ne obravnavamo kot bolezen.

Druge vrste izpadanja las in njihovi vzroki

Do izgube las lahko pride tudi zaradi tesnega spenjanja ali pletenja las v kite, pri kompulzivnem bolezenskem puljenju las – trihotilomaniji, če je lasišče prizadeto zaradi opeklin ali glivic, pa je izguba las lahko trajna. Številne ženske opažajo izpadanje las v menopavzi, hkrati pa se lasje tudi tanjšajo. Redkejši in tanjši lasje so pri starostnikih običajen pojav. Prav tako je pogosto izpadanje las med nosečnostjo, ali po njej.  Lase lahko izgubimo tudi po nenadni bolezni, večjih telesnih in čustvenih obremenitvah in pri podhranjenosti.

Kako se plešavost kaže in kdaj se pojavi?

Moškim že zelo zgodaj lahko začne nastajati pleša. Kaže se kot tanjšanje las na vrhu glave in kot umikanje sprednje lasne črte, hkrati pa jo lahko spremlja tudi čezmerno mastenje lasišča. V žargonu temu rečemo tudi visoko čelo. Pojavljati se začne med 25. in 30. letom in je povsem običajen pojav. Če se začne prezgodaj, pa to že pojmujemo kot blago obliko plešavosti. Vendar se slej ko prej začne dogajati pri vsakem človeku. Pri nekaterih bolj globoko, pri drugih manj izrazito in tega niti ne opazijo. Moška plešavost se razvije pri vsakem drugem moškem do 50. leta starosti.

Slika 1: Hamilton-Norwood shema ponazarja oblike moške plešavosti.

Androgena alopecija – moški in ženske

Androgena alopecija običajno poteka pri moškem po enem vzorcu, pri ženski pa po drugem. Zanimivo je, da lahko vzorec, ki je sicer značilen za moške, najdemo tudi pri ženski in obratno.

  • Po moškem vzorcu se sprednja lasna črta pomika nazaj, plešavost se poglablja tudi na sencih, nastaja ‘visoko čelo’. Pleša se torej začne na sprednjem delu glave, hkrati se redči lasišče na vrhu glave, kjer se lasje tudi tanjšajo. Potem pa se ti dve področji stakneta in na koncu, v zadnji stopnji, ostane le še kratek venec las nad uhlji in na zatilju, kjer pleša nikoli ne nastane.
  • Po ženskem vzorcu pa se lasišče na vrhu glave redči, vendar lasje nikoli v celoti ne izpadejo, čeprav se lasišče lahko zelo močno razredči. Tudi prednja lasna črta se ne umika nazaj.

Hrana in hormoni v povezavi z izpadanjem las

Na nastanek plešavosti vpliva več različnih dejavnikov, mednje sodi tako dedna predispozicija kot tudi dejavniki okolja. Obstaja tudi več teorij o tem, na kakšen način naj bi plešavost dedovali. Številni znanstveniki so preučevali rodovnike družin, v katerih se plešavost pojavlja, vendar so različne raziskovalne skupine prišle do različnih, celo nasprotujočih si zaključkov. Iz tega lahko sklepamo, da morajo poleg dednosti na pojav plešavosti vendarle vplivati tudi dejavniki okolja, ali da je za nastanek moške plešavosti udeleženih več genov. Veliko pozornosti v zadnjem času namenjajo hrani, predvsem hormonom, ki jo lahko vsebuje, denimo pri umetno vzrejenih piščancih ali s hormonskimi nadomestki krmljene živali… Način življenja gotovo igra neko vlogo!

Kako lahko izpadanje preprečimo oziroma upočasnimo?

Če lahko vzrok za izgubo las odstranimo oziroma zdravimo, lasje običajno ponovno zrasejoDidiCares olje nam pomaga, da lasne mešičke nahranimo in pri tem omilimo ali celo ustavimo izpadanje las. Vmasiramo ga dvakrat tedensko in ga pustimo čez noč. Prve znake močnega izpadanja omilimo že po prvih treh tednih redne uporabe. Olje je iz 100% naravnih sestavin kot so: ricinusovo olje, olivno olje, kokosovo olje, jojoba olje, mandljevo olje in čisti E vitamin. Na lasišče vpliva zelo blagodejno in mu povrne prožnost. Zapomnite si, da je pri negi las skrivnost v lasišču. Če je lasišče zdravo, je tudi las zdrav. Zdrav las zraste iz močnega, zdravega in lepega lasišča.

V vsakem primeru imejte v mislih:

Ravnajte s svojim telesom kot s svetim templjom in v zameno boste dobili lepoto bogov. 

Viri:

Ustavite plešavost

Redna uporaba naravnih kvalitetnih olj lahko upočasni ali zaustavi nastanek plešavosti. A le, če pravočasno začnemo s tretmajem in ga redno (1-2x na teden) izvajamo.