Izpadanje las pri ženskah

Izpadanje las pri moških je tema mnogih pogovorov in člankov.  Izpadanje las pri ženskah je prav tako pogost problem, ki si zasluži pozornost. Gre za stanje, ki se lahko pojavi kadarkoli in zaradi različnih vzrokov – od enostavnih in občasnih do zelo kompleksnih in zapletenih. Pojavi se v določenih obdobjih in fazah, ko je izpadanje las tudi pri ženskah lahko problematično. Med najpogostejše vzroke in dejavnike, ki vplivajo na izpadanje las spadajo:

  • različna stanja povezana s hormonskim stanjem organizma (nosečnost, menopavza, androgena alopecija, motnje hormonov ščitnice, ipd.),
  • fizični stres,
  • čustveni stres,
  • anemija,
  • pomanjkanje določenih vitaminov,
  • neuravnotežena prehrana,
  • jemanje določenih zdravil,
  • sezonsko izpadanje las,
  • sindrom policističnih jajčnikov.

Izpadanje las je stanje, ko se lasje tanjšajo in izpadajo hitreje kot je to normalno. S tem vodijo v delno ali popolno izgubo las. Zdravstveno ime za to stanje je alopecija, izpadanje las pa poznamo tudi pod drugimi imeni kot so delna plešavost ali redčenje las. Lasje, ki so na otip in izgled krhki, tanki in hitro izpadajo so po navadi prvi znak za to, da svojemu lasišču posvetimo dodatno pozornost.

 I: Central hair thinning; II: Frontal Christimas tree formation hair loss; III: Thinning crown

 Slika 1: Ženska oblika redčenja las se običajno pojavi na sredini lasišča ali pa enakomerno po celotni glavi kot pri moških. 

Spodaj bomo opisali par pogostejših vzrokov in dejavnikov, ki lahko vplivajo na izpadanje las pri ženskah. Pregledali bomo tudi nekatere mite in ponudili par rešitev, ki lahko izpadanje las omilijo ali celo zaustavijo.

1. Veliki dejavnik izpadanja las – dednost (androgena alopecija)

 Gre za genetsko stanje oziroma nagnjenost k redčenje in izpadanju las. Poznamo moški vzorec plešavosti in ženski vzorec plešavosti. Vidna je razširitev lasne linije in tanjšanje las po celotnem lasišču.

2. Veliki dejavnik izpadanja las – hormoni

 Hormonsko neravnovesje imajo velik vpliv, še posebej pri ženskah. Pogosto je preveč androgena (moški hormon), ki pozroča izpadanje las.

3. Veliki dejavnik izpadanja las – poporodno stanje in menopavza

Fiziološki dejavniki po porodu so lahko zelo nevarni, še posebej če jih spremlja kateri od prej omenjenih dejavnikov za izpadanje las. Po navadi se težave pojavijo 4-6 mesecev po porodu.

 4. Veliki dejavnik izpadanja las – zdravstvena stanja povezana z redčenjem las

Težave s ščitnico (tiroidne motnje), dolgotrajna bolezen, post-kirurška travma so nekateri izmed pogostejših stanj, ki so lahko povezani z izpadanjem in redčenjem las.

5. Veliki dejavnik izpadanja las – stres

Dandanes je to eden izmed najbolj pogostih vplivov na izpadanje in redčenje las. Naj bo fizičen, mentalen ali čustven stres, vsak ima direkten vpliv na zdravje lasnih mešičkov.

6. Veliki dejavnik izpadanja las – ekstremno hujšanje

Hujšanje na prehiter in nezdrav način, ki vodi v (pre)hitro izgubo telesne teže, pomanjkanje beljakovin v prehrani ali deficit v vitaminih B, D ali železu lahko negativno vpliva na zdravje lasišča. Če so ti primanjkljaji dolgotrajni lahko vodijo v zmanjšano število las.

Miti in napačne predstave o izgubi las pri ženskah

Šampon: Vsakodnevno umivanje in šamponiranje las ne povzroča izpadanje las. Ni pomembno kako pogosto je lasišče umito, bolj pomembno in priporočljivo je, da uporabljate blag šampon.

Česanje mokrih las: Veliko žensk ima občutek, da česanje mokrih las oslabi korenine las. Temu ni tako, izpadanje se zgodi le v primeru prekomernega krtačenja ali agresivnega sušenja z brisačo. Česanje naj bo zelo nežno. Izbira prave krtače in ščetin je osnova za kakovostno nego vaših las.

Striženje: Včasih si ženske obrijejo lasišče, da bi bila rast las boljša. Striženje ali britje nima vpliva na lasni mešiček, saj je le ta pod kožo.

Nanašanje olja: Nanos samega olja za lase nima vpliva na redčenje las. Skupaj z masažo in vtiranjem v lase pa ima pozitivne učinke in efekte proti izpadanju las.

Prepogosto barvanje, feniranje in uporaba preparatov pa lahko poškodujejo lasne mešiščke in negativno vplivajo na zdravje las.

Kaj lahko storite v boju proti izpadanju?

  1. Rešitev – nanašanje olja je dobro za vaše lasišče

Vsakodnevna nežna masaža vašega lasišča vam bo pomagala spodbuditi prekrvavitev lasišča in s tem rast las. Bodite nežni, uporabite nežno krtačo z naravnimi ščetinami. Najboljša olja za masažo lasišča so jojobino, sivkino, kokosovo ali mandljevo. Naše vsebuje tri izmed teh štirih in še olivno, ricinusovo ter vitamin E.

  1. Rešitev – pravilno nanašanje šampona in balzama

Pri nanašanju šampona ga pogosto ne nanesemo povsod in enakomerno. Pravilen nanos je, da na nanesemo za prst olja in ga enakomerno razporedimo po celotnem lasišču. Cilj naj bo vtirati šampon v korenino in ga nato masirati navzdol. Pri balzamih pa dobite pozorni, da izberete nekaj kar ustreza vašemu lasišču. Posvetujte se s svojim frizerjem. Za dodatno nego zavite lase v vročo brisačo. Slab šampon lahko povzroči veliko težav, ne samo na laseh, ampak tudi na koži, iz katere rastejo lasje, pa tudi na lasišču. Vedno je pametneje (in ceneje), da se dobro poučimo in posvetujemo s strokovnjakom, preden izberemo ustrezen šampon in balzam za svoje lase.

  1. Rešitev – vitaminska prehrana

Prehrana, ki vsebuje precej sadja in zelenjave (listnane) pomaga pri zajezitvi izpadanja las. Špinača, piskavica in kosmulja so lasem prijazna živila in so gotovo primerna za vsakodnevno uživanje.

  1. Rešitev – jajce

Zmešajte 2 jajci z dvema žlicama vode. Nanesite na mokre lase in pustite za 10 do 15 minut. Izperite z mlačno vodo.

  1. Rešitev – amla

Naredite pasto iz amle ali pa zmešajte amlin prah z vodo. Nanesite na lase za izboljšanje barve in teksture. Amla prav tako vpliva blagodejno in ohlajajoče na vašo glavo in vaš sprosti celoten sistem.

  1. Rešitev – voda in sproščanje

Pijte dovolj. Na dan bi morali spiti med 1,5 do 2 l vode ali še več. Zmanjšajte stres, če je le mogoče. Povezava med izpadanjem las in stresom je znanstveno dokazana – s sproščanjem in nežno masažo je izpadanje mogoče preprečiti ali vsaj omiliti.

Zaključek

Veliko izdelkov obljublja uspešen boj proti izpadanju las, izdelek, ki bi v trenutku ustavil izpadanje, pa žal še ne obstaja. Poskrbite za uravnotežen življenjski stil, zavestno se sproščajte in izogibajte stresu – z malo sreče bodo vaši lasje začeli ponovno zdravo rasti.

V vsakem trenutku je približno 10 % naših las v fazi rasti (katagena faza). To je faza, v kateri lasje odpadejo in je del fiziološkega cikla. Vsakodnevno izpadanje majhne količine las (do približno 100 las na dan) je popolnoma normalno stanje in naj vas ne skrbi. Medtem ko intenzivno izpadanje las, ki traja več tednov pa je že lahko znak za alarm.

Težko je nuditi splošne nasvete glede na raznolikost vzrokov izpadanja las, saj ni vsak pristop vsakomur v pomoč. Obstajajo primeri, ko ne moremo storiti veliko, pa vendar obstajajo tudi drugi primeri, ko lahko poskrbimo za drastično razliko že s svojim vedenjem. Na splošno velja, da lahko uravnotežena prehrana, kakovostno obvladovanje stresa in prilagojena nega las še kako prispevajo k dobremu zdravju las.

Mehanske poškodbe lahko povzročijo izpadanje las in/ali plešaste predele. Vnovična rast je odvisna od stopnje poškodbe lasnega mešička. Že (pre)pogosto nategovanje las lahko papilo tako poškoduje, da nastane pleša. Tipični primeri za to so podaljševanje las s keratinskimi čepki, pretirano zategnjen čop, pretesni lasni vložki in pretirano nategovanje las pri prepogostem feniranju.

Pri takšnih poškodbah lasje ponovno zrastejo, če je lasišče pravilno negovano bodo tudi vaši razredčeni predeli lasišča veliko hitreje in bolj gosto poraščeni. Najpogostejša bolezen je nedvomno prekomerno izpadanje las. Vzroke za izpadanje skušamo odkriti z natančnim pogovorom, kliničnim pregledom, osnovnim laboratorijskim pregledom krvi in včasih tudi z dodatnimi preiskavami samih las (mikroskopski pregled in trihogram – ocena deleža las v različnih delih lasnega ciklusa).

Simptomatično izpadanje las (telogeni efluvij) je pogostejše pri ženskah srednjih let in se pojavi iznenada, dva do tri mesece po sprožilnem dejavniku – največkrat so to hormonske motnje (npr. po nosečnosti), prehrana (anoreksija, podhranjenost), zdravila (nekateri antibiotiki, kemoterapija) in infekcije (npr. tuberkuloza, sifilis). Izpad las ni trajen in lasje se navadno po nekaj mesecih obnovijo. Uspeh zdravljenja je predvsem odvisen od tega, ali smo ugotovili in odpravili vzročni dejavnik.

Nega z DidiCares oljem bo vaše lasne mešičke ponovno obudila in nahranila lasni koren, da bodo lasje zrasli močnejši, bolj gosti in tudi sama rast bo hitrejša. Vzemite si čas zase in si privoščite svoj ritual za lepše, predvsem pa močnejše in bolj zdrave lase.

 

Za maksimalno nego in popolno zaščito v boju proti izpadanju las pa priporočamo Paket DidiCares, ki vsebuje olje, krtačo in kapo za popolno nego. Temu pa lahko dodate še naravni šampon z aktivnim ogljem

Vir:

Dovolj je izpadanja las!

Zaustavite prekomerno izpadanje las in svojim lasem ponudite naravno nego, ki vaše lasišče okrepi in spodbudi.