Prhljaj – kako se znebiti prhljaja
Zelo pogosta bolezen lasišča je tudi prhljaj. Prhljaj je nevnetna težava, pri kateri je izraženo prekomerno luščenje kože in lasišča. Luščenje se lahko pojavlja po vsem lasišču ali v omejenih žariščih. Pojavlja se pri mladih ljudeh po puberteti (adolescenca) in izzveni po 50. letu starosti, pogostejši je pri moških. V blagi obliki ne gre za bolezen, temveč za fiziološki pojav. Na lasišču nastanejo bele drobne luske, ki niso le estetska težava, ampak tudi odlično gojišče za bakterije in glivice. Stanje pa se lahko poslabša s praskanjem, saj v ranicah prihaja do vnetij, kar lahko sproži še seboroični dermatitis.
Bele pike so pogosto bolj opazne na temnejših laseh in če padejo iz las na ramena oziroma oblačila. Lasišče je pogosto tudi suho in srbeče. Razlog za nastanek prhljaja ni v slabi lasni higieni, lahko pa je bolj opazen, če lasje niso redno umiti in krtačeni (česani). Stres in hladno vreme lahko stanje še poslabšata. Natančen vzrok za nastanek prhljaj ni znan, nekaj dejavnikov pa poveča tveganje za pojav. O dejavnikih bomo pisali spodaj, kot tudi o možnih rešitvah za ta nadležen problem.
Dejstva o prhljaju
Nekaj hitrih dejstev o prhljaju:
- Prhljaj je pogost pojav, ki je nas spravlja v zadrego in je lahko zahteven za odpravo.
- Ni povezan s higieno, a redno umivanje in česanje lahko pomaga pri odstranjevanju delčkov kože.
- Dejavniki tveganja so določena kožna ali bolezenska stanja in uporaba neprimernih produktov za vaše lase.
- Obstaja veliko različnih tretmajev in preparatov za odpravo, v zelo resnih primerih pa je nujna medicinska pomoč.
Vzroki za nastanek prhljaja
Simptomi | Možni vzroki |
luskaste, srbeče in rdeče lise na koži na lasišču, obrazu in drugih delih telesa | Seboroični dermatitis |
rdeč ali srebrn izpuščaj na lasišču, včasih z neenakomernim izpadanjem las | Tinea capitis (glivična okužba) |
suha, rdeča, luskava in zelo srbeča koža na predelih telesa | Atopijski dermatitis |
rdeča, vneta (razdražena) koža; mehurji in razpokana koža – reakcija na izdelke, kot so barva za lase, razpršila, geli ali pene | Kontaktni dermatitis |
rdeče, luskaste, skorjaste in boleče lise kože, prekrite s srebrno lusko | Psoriasis |
mastne, rumenkaste skorjice na otrokovem lasišču, obrvi in predelu plenic | Cradle cap |
Zaenkrat ni povsem razjasnjeno ali je prisotnost glivice imenovane Pityrosporum ovale, primarni vzrok za nastanek težav ali pa morda predstavlja le enega izmed dejavnikov nastajanja prhljaja. Za njegov nastanek so pomembni moški spolni hormoni, žleze lojnice v lasišču, starost in spol, posebno mesto pa ima vloga že omenjene glivice Pityrosporon ovale, ki je v lasišču sicer normalno prisotna. Pri večini prizadetih je število teh glivic močno povečano in zmanjšanje njihovega števila pomeni tudi manj prhljaja. Zato je veliko šamponov za zdravljenje težav s prhljajem osredotočenih prav na uničenje teh glivic. Poleg tega problem dodatno poslabšajo hormonske spremembe, spremembe v načinu prehranjevanja, bolezni, stres, upad imunske odpornost, ipd.
Dejavniki tveganja za nastanek prhljaja
Skoraj vsakdo ima lahko prhljaj, nekateri dejavniki pa nas lahko postavijo pod večje tveganje:
- Starost: Običajno se začne v mladostniški dobi in traja do srednjih let. Za nekatere pa je to problem skozi celo življenje.
- Spol: Več moških ima prhljaj, zato znanstveniki to povezujejo z moškimi hormoni.
- Določene bolezni: Parkinsonova bolezen in ostale bolezni, ki vplivajo na živčni sistem lahko povečajo tveganje za nastanek. Tako kot tudi virus HIV ali oslabljen imunski sistem.
Odprava prhljaja
Tretmaji so pogosto usmerjeni v upočasnitev nastajanja novih kožnih celic ali kot proti reakcija na delovanje glivic, ki so lahko povzročitelj prhljaja. Strategije je odvisna od starosti in resnosti stanja. Nekatere spremembe v načinu življenja pa lahko pomagajo, in sicer:
- Stres: stres lahko povzroči nastanek prhljaja, zmanjšanje stresa lahko pozitivno vpliva na izboljšanje stanja.
- Redno šamponiranje: če je lasišče mastno potem dnevno umivanje lahko pomaga.
- Sonce: sončna svetloba lahko blagodejno vpliva na lasišče.
- Olje čajevca (tea tree): sicer za to ne obstajajo dokazi pa kljub temu nekaterim pomagajo pripravki, ki vsebujejo čajno drevo. Hkrati pa lahko pri nekaterih povzročijo alergijo, zato postopajte previdno.
- Šamponi: šamponi in pripravki za lasišče lahko kontrolirajo seboroični dermatitis, vendar ga ne morejo pozdraviti. Pred uporabi šampona je priporočljivo, da posameznik iz lasišča odstrani vse luskaste ali skorjaste delce. S tem bo šampon bolj učinkovit.
Katere sestavine naj šampon vsebuje?
Večina produktov proti prhljaju vsebuje vsaj eno izmed naslednjih sestavin:
- ketokonazol (ketoconazole): učinkovito sredstvo, šamponi s to sestavino so primerni za vse starosti.
- selenijev sulfid (selenium sulfide): zmanjšuje nastanek olj, ki jih proizvajajo žleze v lasišču.
- cinkov pirition (zinc pyrithione): upočasnjuje nastanek gliv.
- premogov katran (coal tar): vsebuje naravne protiglivične sestavine. Barvani lasje se lahko dolgotrajno obarvajo. Katranska mila lahko naredijo lasišče bolj občutljivo na sončno svetlobo, zato se zunaj priporoča uporaba pokrivala. Premogov katran je lahko v prevelikih odmerkih tudi rakotvoren.
- salicilne kisline (salicylic acids): lasišču pomagajo pri odstranjevanju kožnih celic. Ne upočasnjujejo razmnoževanja kožnih celic. Številni »piling za lasišče« vsebujejo te kisline. Uporaba lahko včasih lasišče izsuši in poslabša kožo.
- Olje čajevca (tea tree oil): iz avstralskega čajevca (Melaleuca alternifolia), številni šamponi vsebujejo to sestavino. Že dolgo se uporablja kot protiglivično sredstvo, antibiotik in antiseptik. Nekateri ljudje so nanj alergični.
Zaključek
Najboljša strategija je, da izberete šampon, ki vsebuje eno od teh sestavin in lase šamponirate vsak dan, dokler prhljaj ni pod nadzorom. Po odpravi se lahko uporabljajo manj pogosto. Pomaga lahko tudi menjavanje šampona proti prhljaju z običajnim šamponom. Določen šampon po določenem času morda ne bo več tako učinkovit. V tem primeru je včasih smiselno uporabljati šampon s katero drugo sestavino. Nekatere šampone je treba na lasišču pustiti približno 5 minut, saj prehitro izpiranje sestavini ne da dovolj časa, da deluje. Spet druge pa je potrebno takoj sprati.
Nadležni prhljaj skušamo predvsem omiliti s pravilno nego (šamponi z žveplom, selenom ali cinkovim piritionom), uporabljamo tudi šampone, ki delujejo protiglivično (vsebujejo antimikotike) in protivnetno. Za popolno odpravo prhljaja in preprečitev ponovnega nastajanja na naraven in blagodejen način priporočamo redno uporabo naravnega DidiCares šamponom z aktivnim ogljem v kombinaciji DidiCares oljem za regeracijo lasišča in las. V primeru olja je dobro, če nas obiščete in svetovali vam bodo, kaj bi bilo najbolje storiti z vašimi lasmi in lasiščem.
Viri: